מכירה 18 /
פריט 100

100 מ-

255

100

KZ - דו"ח מצולם מחמשה מחנות ריכוז בשטחה של גרמניה. [גרמניה 1945]

מחיר פתיחה: $300

עמלת בית המכירות: 22%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
05.12.2022, 19:00

KZ, Bildbericht aus fünf Konzentrationslagern - דו"ח מצולם מחמשה מחנות ריכוז [גרמניה, 1945]. חוברת נדירה שיצאה בתום המלחמה העולמית בידי משרד התעמולה האמריקאי, וכוללת 45 תצלומים קשים לצפייה אשר צולמו בידי בעלות הברית בהגיען לשחרר את המחנות, והחושפים לראשונה את הזוועות שהתרחשו במחנות המוות בוכנוואלד, בלזן, נורדהאוזן, אוהרדרוף, וגרדלגן (Gardelegen) שבשטחה של גרמניה (לצד התצלומים טקסטים קצרים המתארים את הזוועות).

בתצלומים: ערימות גופות הנספים, ניצולי המחנות בגופות שחופים להחריד, אוכלוסייה גרמנית מקומית שהוכרחה לקבור את הגופות שעדין היו מוטלות על פני שטח המחנות, קברי אחים עם עשרות גופות, שאריות של שריפות אדם בתוך הקרימטוריום, ההלם על פניהם של חיילי בעלות הברית בהיחשפם לזוועות, ועוד.

החוברת הכתובה בשפה הגרמנית נועדה בעיקר לגרמנים עצמם, להביא בפניהם את הזוועות שביצעו בני עמם, במסגרת ה'חינוך מחדש' של האוכלוסייה הגרמנית בידי בעלות הברית בשטחים הכבושים. בהקדמה נכתב כי הינה נוגעת לכל גרמני באשר הוא וכי
"החוברת מכילה בעיקר תצלומים משום שהמילה המודפסת אין בכוחה לתאר את המחנות. אלפי גרמנים המתגוררים בסמוך הובלו למחנה לראות במו עיניהם את הפשעים שבוצעו בשמם, אך את רוב האוכלוסייה הגרמנית לא ניתן להביא את המחנות... על כל הגרמנים להיות מודעים לפשעים שבוצעו על ידי בני עמם, בתוכם, ובשמם... בכך יבינו כל העולם לא יסלח לעם הגרמני על אשמתו...". בין היתר מופיע תצלום של ניצול השואה המפורסם אלי ויזל, בזמן ששהה במחנה בוכנוואלד, אשר צולם על ידי החייל מילר. בסוף החוברת תצלומים של הגנרל אייזנהאוור, כעד לזוועות במחנה אוהרדוף.

התצלומים המופיעים בחוברת שלפנינו שימשו כעדות במשפטי נירנברג.

החוברת הופצה בשעתו בצורה לא מאורגנת בזמן האנדרלמוסיה של סוף המלחמה, ולכן עותקים ממנה לא הגיעו לידי האוכלוסייה האזרחית ומכאן נדירותה. ידוע על עותקים בודדים בלבד ברחבי העולם.

[29] עמ'. 27 ס"מ. כתמים בודדים בכריכה. סימני חלודה בסיכות ההידוק. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט