מכירה 25 /
פריט 193

193 מ-

271

193

KZ - חוברת תצלומים מחמשה מחנות ריכוז בשטחה של גרמניה. [גרמניה 1945] - העותק של אדוארד קואנס - שומר הראש האישי של הגנרל אייזנהאואר

מחיר פתיחה: $250

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $550
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

KZ, Bildbericht aus fünf Konzentrationslagern - דיווח מצולם מחמשה מחנות ריכוז [גרמניה, 1945]. חוברת נדירה שיצאה בתום המלחמה העולמית בידי משרד התעמולה האמריקאי, וכוללת 45 תצלומים קשים לצפייה אשר צולמו בידי בעלות הברית בהגיען לשחרר את המחנות, והחושפים לראשונה את הזוועות שהתרחשו במחנות המוות בוכנוואלד, בלזן, נורדהאוזן, אוהרדרוף, וגרדלגן (Gardelegen) שבשטחה של גרמניה (לצד התצלומים טקסטים קצרים המתארים את הזוועות). העותק של סמל Edward Coussens (אדוארד קואנס) - שומר הראש האישי של הגנרל אייזנהאואר, עם חתימת ידו בכריכה.

בתצלומים: ערימות גופות הנספים, ניצולי המחנות בגופות שחופים להחריד, אוכלוסייה גרמנית מקומית שהוכרחה לקבור את הגופות שעדין היו מוטלות על פני שטח המחנות, קברי אחים עם עשרות גופות, שאריות של שריפות אדם בתוך הקרימטוריום, ההלם על פניהם של חיילי בעלות הברית בהיחשפם לזוועות, ועוד.

החוברת הכתובה בשפה הגרמנית נועדה בעיקר לגרמנים עצמם, להביא בפניהם את הזוועות שביצעו בני עמם, במסגרת ה'חינוך מחדש' של האוכלוסייה הגרמנית בידי בעלות הברית בשטחים הכבושים. בהקדמה נכתב כי הינה נוגעת לכל גרמני באשר הוא וכי "החוברת מכילה בעיקר תצלומים משום שהמילה המודפסת אין בכוחה לתאר את המחנות. אלפי גרמנים המתגוררים בסמוך הובלו למחנה לראות במו עיניהם את הפשעים שבוצעו בשמם, אך את רוב האוכלוסייה הגרמנית לא ניתן להביא את המחנות... על כל הגרמנים להיות מודעים לפשעים שבוצעו על ידי בני עמם, בתוכם, ובשמם... בכך יבינו כל העולם לא יסלח לעם הגרמני על אשמתו...". בין היתר מופיע תצלום של ניצול השואה המפורסם אלי ויזל, בזמן ששהה במחנה בוכנוואלד, אשר צולם על ידי החייל מילר. בסוף החוברת תצלומים של הגנרל אייזנהאוור, כעד לזוועות במחנה אוהרדוף.
התצלומים המופיעים בחוברת שלפנינו שימשו כעדות במשפטי נירנברג.

החוברת הופצה בשעתו בצורה לא מאורגנת בזמן האנדרלמוסיה של סוף המלחמה, ולכן עותקים ממנה לא הגיעו לידי האוכלוסייה האזרחית ומכאן נדירותה.

[29] עמ'. 27 ס"מ. קרע קל בפינת הכריכה מימין למטה. פרט לכך מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט